جستجو کردن

تهیه و توزیع انواع مقاطع استنلس استیل و فولاد

جستجو کردن
Previous slide
Next slide

الکترود استیل

Untitled-1

قیمت الکترود استیل

قیمت الکترود استیل بستگی به قطر، نوع و برند آن دارد. از آنجایی که این الکترودها انواع گسترده‌ای دارند، قیمت هر کدام با دیگری متفاوت خواهد بود. برای همین جهت اطلاع از قیمت الکترود استیل، باید به نوع آن توجه داشته باشید. جهت استعلام قیمت الکترود استیل می‌توانید با مشاوران شرکت پوشش استیل پرگاس در ساعات اداری تماس حاصل فرمایید.

الکترودهای استیل دارای حرف L

برخی از الکترودها در پایان اسمشان، حرف L به کار رفته است. حرف L در نام این الکترودها به عملیات ویژه حرارتی برای عملکرد تحت تنش‌های سرمایشی اشاره دارد. در واقع الکترودهایی که دارای این حرف هستند، جهت عملکردهای تحت تنش‌های سرمایشی آماده شده‌ و قابل استفاده می‌باشند. به عنوان مثال میتوان به الکترود ۳۱۶L یا ۳۰۹L اشاره کرد. الکترود استیل ۳۱۶L یکی از الکترودهایی است که جهت جوشکاری قطعات استیل در محیط‌های سردخانه‌ای و دمای پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الکترود استیل ۳۱۶

گرید الکترود استیل ۳۱۶ یکی دیگر از گریدهای الکترود استیل است که از ترکیبات ۱۹ درصد کروم، ۱۲ درصد نیکل و ۳ درصد مولیبدن برخوردار است. این الکترود نیز از پوشش روتیلی برخوردار بوده و مقاومت محیطی بالایی دارد. مقاومت محیطی این گرید الکترود استیل در محیط‌های کلریدی بسیار بالا است و جذب آن در برابر آهنربا و مگنت صفر می‌باشد.

الکترود استیل ۳۱۲

گرید الکترود استیل ۳۱۲ از میزان کربن پایینی برخوردار است و سطح آن توسط پوشش روتیلی پوشیده شده است. در ترکیبات این نوع از الکترود استیل، حدود ۹ درصد نیکل و ۲۹ درصد کروم وجود دارد.

الکترود استیل ۳۱۰

گرید الکترود استیل ۳۱۰ یکی از الکترودهای استیلی است که از کمترین درصد فلز آهن برخوردار است. در ترکیبات این الکترود تقریبا ۲۰ درصد نیکل و ۲۵ درصد کروم وجود دارد. از گرید استیل ۳۱۰ بیشتر برای جوشکاری خاص قطعات استنلس استیل استفاده می‌شود.

(ریال) قیمت واحد وزن آلیاژ برند ضخامت نام محصول
۸.۰۰۰.۰۰۰ کیلوگرم ۱۰ کیلوگرم ۳۰۸ هیوندای اصل ۲/۶ الکترود استیل
۱.۰۰۰.۰۰۰ کیلوگرم ۱۰ کیلوگرم ۳۰۶ هیوندای اصل ۳ ورق استیل براق روکشدار

انواع الکترود استیل و کاربردهایشان

 • الکترود استیل E 307

الکترود E 307 یکی از مناسبترین الکترودهای استیل جهت جوشکاری فلزات غیرمشابه است. همچنین از این الکترود در جوشکاری فولادهای آستنیتی منگنز بالا به فولادهای کربنی آهنگری استفاده زیادی می‌شود. از خواص الکترود استیل E 307 میتوان به مقاومت در برابر ترک‌خوردگی و استحکام بالای آن اشاره کرد.

 • الکترود استیل E 308H

الکترود E 308H از ترکیبات مشابه الکترود E 308 برخوردار است و تنها مقدار کربن آن کمی بالاتر است. مقدار کربن بالا در این الکترود استیل، سبب افزایش استحکام و همچنین مقاومت در برابر خزش خصوصا در دماهای بالا شده است.

 • الکترود استیل E 308 L

الکترود E 308 L یکی دیگر از الکترودهای استیل است که ترکیبات آن با الکترود E 308 بسیار شبیه است. تنها تفاوتی که بین این دو الکترود وجود دارد این است که الکترود E 308 L از مقدار کربن کمتری برخوردار بوده و حداکثر ۰.۰۴% کربن در ترکیب جوش خود دارد. خصوصیت الکترود استیل E 308 L این است که از تشکیل کاربیده و خوردگی جلوگیری می‌شود.

 • الکترود استیل E 308 MO

یکی دیگر از الکترودهایی که به الکترود E 308 شبیه است، الکترود E 308 MO می‌باشد. تفاوت این الکترودها در این است که در الکترود استیل E 308 MO از مقدار مولیبدن بیشتری برخوردار است. از این الکترود میتوان برای جوشکاری فولادهای حاوی نیکل، کروم و مولیبدن استفاده کرد.

 • الکترود استیل E 309L

الکترود استیل E 309L از نظر ترکیبات با الکترود E 309 برابر بوده و تنها از نظر میزان کربن با آن تفاوت دارد. مقدار کربن در این الکترود کمتر از ۰.۰۴% است. از الکترود استیل E 309L برای جوشکاری فولادهای مقاوم در برابر خوردگی و حرارت استفاده می‌شود.

 • الکترود استیل E 309 MO

الکترود E 309 MO نیز به الکترود E 309 شبیه است و تنها در آن از مولیبدن بیشتر و کربن کمتری استفاده شده است. همین امر سبب شده تا الکترود استیل E 309 MO جهت لایه‌دهی روی فولادهای کربنی مناسب باشد.

 • الکترود استیل E 310H

الکترود E 310H از نظر ترکیبات، از کربن بیشتری نسبت به E 310 برخوردار است. این الکترود از استحکام بالایی در دماهای بیش از ۹۳۰ درجه سانتی‌گراد برخوردار است و جهت تعمیر فولادهای مقاوم در برابر خوردگی و حرارت استفاده زیادی می‌شود.

 • الکترود استیل E 312

الکترودهای استیل E 312 جهت جوشکاری آلیاژهای ریختگی با ترکیبات شیمیایی مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته میتوان از آنها جهت جوش برای فلزات غیر مشابه در صورتی که یکی از آنها فولاد ضدزنگ با نیکل بالا باشد، نیز استفاده کرد. جوش حاصل شده از الکترود استیل E 312 در برابر ترک مقاومت بالایی خواهد داشت.

 • الکترود استیل E 316H

از الکترود استیل E 316H برای جوشکاری فولادهای ضدزنگ سری AISI 316 و همچنین فولادهای مشابه استفاده می‌شود. همچنین میتوان از آن جهت جوش فولادهایی که در دماهای بالا کار می‌کنند، استفاده کرد. در الکترودهای E 316H حدود ۲.۵ درصد مولیبدن وجود دارد که سبب افزایش مقاومت در برابر حرارت و مقاومت به خزش می‌شود.

 • الکترود استیل E 316H

الکترود E 316H از نظر ترکیبات شبیه به الکترود E 316 است؛ اما مقدار کربن در آن بیشتر بوده و در حدود ۰.۰۴ الی ۰.۰۸ درصد برآورد شده است. همین ویژگی سبب شده تا این الکترود از استحکام کششی و مقاومت خزشی بالایی برخوردار باشد.

موارد مهم در انتخاب الکترود استیل بر حسب شرایط کار

Untitled-1

یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب الکترود استیل، شرایط محیطی است. شرایط محیطی نظیر میزان رطوبت محیط، دمای محیط و همچنین میزان گازهای خورنده، در انتخاب گرید استنلس استیل تاثیر دارد و تاثیراتشان در طی زمان پدیدار می‌شود.

 • میزان رطوبت: با اینکه الکترودهای استیل در برابر آب و رطوبت مقاومت خوبی دارند، اما قرارگیری طولانی مدت آن در تماس با آب و رطوبت منجر به زنگ‌زدگی می‌شود. البته زنگ‌زدگی این الکترودها در بازه زمانی طولانی رخ می‌دهد؛ برای مثال استیل گرید ۳۰۴ با ضخامت ۰.۴ میلی‌متر هر ۱۰۰ سال یک بار دچار زنگ‌زدگی می‌شود. از این رو باید میزان رطوبت محیط را در نظر گرفته و گرید استنلس استیل مناسبی را انتخاب کرد.
 • محدوده دمایی: در کنار میزان رطوبت محیط، باید به دما نیز توجه داشته و الکترود مناسبی را جهت جوشکاری انتخاب کرد. در صورتی که قصد داشته باشید در محدوده دمایی ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد به جوشکاری بپردازید، می‌توانید از الکترود استیل ۶۱.۳۰ استفاده کنید. همچنین برای کار در دماهای ۱۱۵۰ درجه سانتی‌گراد، بهتر است به سراغ نوع ۶۲.۵۳ بروید. هر کدام از این الکترودها از درصد کربن و کروم خاصی برخوردارند و جهت جوش در محدوده دماهای متفاوتی به کار برده می‌شوند.
 • گازهای خورنده محیطی: به عنوان آخرین فاکتور تاثیرگذار در انتخاب الکترود استیل، میتوان به گازهای خورنده محیطی اشاره کرد. برخی از الکترودها همانند گرید ۳۱۶ و گرید ۳۱۶L در محیط‌هایی با گازهای کلرید استفاده می‌شوند و مقاومت خوبی در این شرایط دارند.